Bakü 2015 Avrupa Oyunları Bilekliklerini T-Band Hazırladı

Avrupa Oyunları  Muhteşem Bir Törenle Başladı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen tarihin ilk Avrupa Oyunları görkemli bir açılış töreni ile başladı. Oyunlar için inşa edilen 68 bin kişilik Bakü Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleştirilen açılış törenine yerel sanatçılar ve yüzlerce gönüllülerden oluşan dans grubunun gösterisi damgasını vurdu. Azerbaycan’ın milli halı motiflerini, finalinde ise Azerbaycan bayrağını etekleriyle oluşturan dansçılar, stadı hınca hınç dolduran izleyicilerden uzun süre alkış aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü 2015 Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mihriban Aliyeva ve Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Patrick Hickey’in seyircileri selamlamasından sonra milli marş eşliğinde göklere Azerbaycan bayrağı çekildi.

Avrupa oyunları meşalesinin Paralimpik sporcusu İlham Zekiyev tarafından stada getirilmesinden sonra, Azerbaycan’ın büyük şairi Nizami Gencevi’nin Leyla ile Mecnun eseri temalı sahne gösterisi sergilendi.

Bakü 2015’in açılış töreninde, ünlü pop şarkıcısı Lady Gaga repertuarındaki sözleri John Lennon’a ait İmagine adlı şarkısını seslendirdi. Daha sonra Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi adına geceye katılanlara hitap eden Mihriban Aliyeva söz konusu oyunlarla spor tarihinde yeni bir sayfanın yazıldığını ve bu sayfanın ülkesi Azerbaycan adına gerçekleştirmiş olmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti.

t-band-baku-2015-bileklik

‘Sarı Gelin’ eşliğinde havai fişek gösterisi

Seremoni, stadyum ortasında dilek fenerlerin yakılması, 50 fenerin ‘Sarı Gelin’ türküsü eşliğinde gökyüzüne bırakılması ve havai fişek gösterisiyle sürdü. Seremonide, müzik grubu Clean Bandit, pop yıldızı John Newman ve DJ Gareth Emery sahne aldı. İngiliz sanatçıların gösterileri seyircilerin büyük beğenisini topladı. Yaklaşık 6 bin kişinin görev aldığı seremoninin sanat yönetmenliğini ABD’li gösteri yönetmeni James Hadley yaptı.

Daha sonra açılış seremonisine, oyunlara katılan ülke milli takımlarının geçişleri yapıldı. Sırasıyla Yunanistan, Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya Makedonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Kosova, Litvanya, Lechtanstain, Luksenburg, Malta, Moldova, Monoko, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre’den sonra sahne alan Türkiye Olimpiyat Takımı seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. Ukrayna ve ev sahibi Azerbaycan’dan sonra takımların geçişi sona erdi.

 

6 bin sporcu 30 branşta yarıştı

Avrupa Oyunları’nda 50 ülkeden yaklaşık 6 bin sporcu, 30 branşta yarıştı. Bakü’de beşi yeni, yedisi yenilenen, altısı da geçici olarak inşa edilen 18 tesiste yapılan oyunlar süresince 800’ü yabancı, 700’ü yerli yaklaşık bin 500 gazeteci görev aldı.

 

Türkiye Oyunlara 190 Sporcu İle Katılıyor

Türkiye, Bakü 2015 1. Avrupa Oyunları’na 19 spor dalına ait 23 disiplinde, 109 erkek ve 81 kadın olmak üzre toplam 190 sporcu ile katılıyor. 17 gün sürecek yarışmada Türk sporcular, atıcılık, atlama, artistik jimnastik, badminton, 3×3 basketbol, bisiklet, boks, eskrim, görme engelli judo, güreş, kano, karate, masa tenisi, okçuluk, plaj voleybolu, sambo, senkronize yüzme, sutopu, taekwondo, triatlon, voleybol ve yüzme dallarında mücadele edecek.

 

Açılışta Enes Erkan Türk Bayrağını, Servet Tazegül EOC Bayrağını Taşıdı

Avrupa Oyunları’nın Bakü Ulusal Stadyumu’nda düzenlenen açılış töreninde Türk Olimpiyat Takımı Azeri seyircilerden büyük alkış aldı. Açılışta Türk bayrağını karatede 2012 ve 2014 Avrupa ve Dünya şampiyonu milli sporcumus Enes Erkan taşıdı. Sekiz sporcu tarafından stadyuma getirilen ve törenle göndere çekilen Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) bayrağını taşıyan sporculardan biri de taekwondoda Dünya ve Olimpiyat şampiyonu sporcumuz Servet Tazegül idi.

 

Avrupa’nın İlk Kıtasal Oyunları Parlak Bir Kapanışla Sona Erdi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün ev sahipliğinde düzenlenen 1. Avrupa Oyunları, 68 bin seyirci kapasiteli Bakü Ulusal Stadyumu’nda gerçekleştirilen kapanış töreniyle sona erdi. Kapanış töreni, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi ve Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi (BEGOC) Başkanı Mehriban Aliyeva ve Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Başkanı Patrick Hickey’nin izleyicileri selamlamasıyla başladı. Azerbaycanlı 12 şarkıcının ülkenin milli marşını yeni bir aranjman ve havai fişekler eşliğinde okumasıyla devam eden törende, ordu mensupları tarafından stadyuma getirilen Azerbaycan bayrağı göklere çekildi.

‘Transformasyon’ ismi verilen sonraki bölümde, 500’den fazla dansçı, geleneksel ve çağdaş Azerbaycan kültürünün harmanlandığı koreografi gösterisine imza attı. Gösteride, stadyum ortasına kurulan Bakü’nün tarihi simgelerinden Kız Kalesi’nin duvarlarının arasından kentin yeni simgelerinden ‘Flame Towers’ (Ateş Kuleleri) çıktı.
Azerbaycan Devlet Çocuk Filarmonisi korosunun söylediği ‘Çal-Oyna’ şarkısı ve dans gösterisi eşliğinde oyunlarda yarışan sporcular ülkelerinin bayraklarıyla stada girdi. Sporcuların seyircileri selamlamasının ardından BEGOC Başkanı Mehriban Aliyeva ve EOC Başkanı Patrick Hickey konuşma yaptı. Aliyeva, oyunlar boyunca görev alan ‘Alev Koruyucuları’ olarak adlandırılan gönüllülere teşekkür etti.

Törenin ‘Gençliğin Enerjisi’ isimli bölümünde ise yerli ve yabancı hip-hop sanatçıları, akrobatlar, dansçılar ve oyuncular diyot lambalarla müzik ve koreografi gösterisine imza attı. ‘Uyanış’ ismi verilen bölümde, geleneksel müzik türü ‘muğam’ eşliğinde doğu mitolojisi ve efsanelerinde yer alan ‘Simurg Kuşu’ sahneye konuldu. Tarihi Ateşgah Anıtı maketinin üzerinde kum ressamı tarafından çizilen ve oyunlara katılan 50 ülkeyi temsil eden 50 kuş canlanarak büyük Simurg Kuşu’na dönüştü. Simurg’un ritmik müzik ve danslar eşliğinde alevlenerek havalanması ve stadyumu ateş cümbüşüne dönüştürmesi, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Üst